Zde může být vaše reklama.

Klisně Ditě je 33 let. Možná nejstarší kůň u nás je plný života

Klisně Ditě je 33 let. Možná nejstarší kůň u nás je plný života

26. 02. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Klisně Ditě bude letos třiatřicet. Pravděpodobně je tak nejstarším koníkem na území České republiky. V Jezdeckém centru Flamengo v Droždíně se jí daří dobře, a jako důchodce rozhodně nepůsobí. Ve volném výběhu je divoká jako hřebec v nejlepších letech, a dodnes je sedlána. Úřady si přitom už před šesti lety myslely, že je mrtvá, a hrozily majitelce postihem za neodhlášení koně.

"Abych byla úplně přesná, s tím věkem to není tak jednoduché. Nelze s určitostí říci, že je u nás Dita nejstarší, protože velmi záleží na plemenu koně. Třeba poníci se dožívají vyššího věku, ale to se nedá srovnávat. Dita je plnokrevník, dostihový kůň, a tento věk je doopravdy raritou," říká hrdá majitelka klisny Simona Navrátilová. Dita se narodila v roce 1983, do Olomouce se stěhovala v roce 1997, a od té doby zde žije. Nevidí na jedno oko, ale jinak je plná života, skáče přes překážky a vozí děti. Plnokrevníci se přitom běžně dožívají přibližně dvaceti, maximálně třiadvaceti let.

Úřady majitelce nevěřily, že kůň žije

Před šesti lety, v roce 2010, dostala majitelka koně dopis z Národní evidence koní ve Slatiňanech. V textu stálo něco o tom, že za neodhlášení uhynulého koně hrozí sankce a aby dali majitelé Dity vědět, jak naložili s mršinou. "A vidíte ji, od té doby uplynulo šest roků, a Dita se má takhle k světu," hlásí majitelka, zatímco kobylka divoce běhá v ohradě a nemá se k zastavení.

Koníka můžete navštívit a potěšit třeba trochou přineseného sena v Jezdeckém centru Flamengo v Droždíně.

-vb-

Další články