Zde může být vaše reklama.

Až šedesát procent třináctiletých je ochotno sdílet své intimní fotografie, varují odborníci

Až šedesát procent třináctiletých je ochotno sdílet své intimní fotografie, varují odborníci

07. 08. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Podle statistik sdílí své intimní fotografie na internet každé páté dítě, ovšem nadpoloviční většina je ochotna je poslat po krátké konverzaci. Polovina dětí na internetu komunikuje s neznámými lidmi a třetina jich byla požádána, aby o vzájemné komunikaci nikomu neříkaly. Vyplývá to z průzkumu, kterýv loňském roce uskutečnily Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společnost O2 Czech Republic.

luneta banner

Od té doby se ovšem situace nijak nezlepšila a odborníci bijí na poplach. Také kvůli několika konkrétním případům na Olomoucku z poslední doby, které skončily traumatem dítěte a naštěstí i potrestáním agresora. Zaslané fotografie jsou velmi snadno zneužitelné a oběti se proti jednání mohou jen obtížně bránit. Problémem je i nedostatečná legislativa.

„Potenciálním útočníkům je dáván k dispozici citlivý materiál, který mohou zneužít proti poškozeným. Tento materiál může na internetu kolovat několik let nebo může být použit za delší dobu od svého vzniku,“ vysvětlila rizika policejní mluvčí Michaela Nováková. Výjimečné nejsou ani případy následného vydírání a sexuálního obtěžování oběti.

Za nejrizikovější lze určitě považovat zasílání erotických fotek neznámým lidem. „Pachatel zcela cíleně láká od protějšku intimní fotografie nebo videa. Pokud tak ale oběť učiní, stane se poté obvykle terčem vydírání. Pachatel začne hrozit zveřejněním, veřejnou ostudou a požaduje zaslání dalších odvážnějších fotografií či videí nebo v horším případě osobní schůzku,“ popsala policistka Jana Kroutilová.

Nedávný případ z Jesenicka: Naštěstí to dobře dopadlo

Štěstí v neštěstí měla před nedávnem nezletilá dívka z Jesenicka, kterou neznámý muž po internetu postupně přesvědčil k zaslání erotických fotografií, aby ji posléze začal vydírat. Lumpa z případu, který před nedávnem rezonoval Jesenickem, policisté dopadli, částečně díky pomocí moderních sledovacích technologií, částečně pak kvůli chybám pachatele. Ten v konečné fázi dokonce žádal po mladé dívce peníze, jinak hrozil zveřejněním fotografií. Dívka naštěstí kontaktovala linku e-bezpečí a svěřila se rodičům, ne všechny oběti internetového vydírání ale dokáží se svou situací takto a včas naložit.

-ms-

Další články