Lanýžové degustační menu

Rodiny cizinců a Čechů zasednou ke společnému obědu

Rodiny cizinců a Čechů zasednou ke společnému obědu

foto: archív

31. 08. 2019 - 19:00

Třicet obědů a třicet nových přátelství vznikne díky projektu Rodina Odvedle, který pořádá nevládní organizace Slovo 21 za finanční podpory Ministerstva vnitra České republiky a Magistrátu Hl. města Prahy. Na společný oběd, který proběhne 24. listopadu po celé ČR již po šestnácté, se mohou přihlásit Češi i rodiny cizinců do konce října. Letošní ročník podpořil také známý český houslista Pavel Šporcl. 

Cílem projektu je propojit u společného stolu rodiny Čechů s rodinami cizinců ze zemí mimo Evropskou unii a pomoci tak bourat bariéry mezi sousedy rozdílných národností.   

„Účastníci projektu - rodiny cizinců z třetích zemí a české rodiny, zasednou ke společnému obědu 24. listopadu ve 13 hodin na třiceti místech ČR,“ vysvětluje vedoucí projektu Ljiljana Batovanja. Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí ji ve své domácnosti.  „Od roku 2004, kdy jsme s projektem začínali, se nám podařilo zapojit více než 800 rodin z desítek různých zemí s jejich českými sousedy. Celkem se zúčastnilo přibližně 4400 lidí a vzniklo mnoho dlouhodobých přátelství,“ dodává.

Účastníci nevšedních obědů mají možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především se blíže seznámit. Organizátoři rodiny pečlivě spojují rodiny s ohledem na jejich zájmy a profese.  

 “Když přijedete do cizí země, nejtěžší je zvládnout samotu. Člověk je sociální tvor a najít místní lidi, kteří jsou ochotni ho přijmout mezi sebe, může být opravdu těžké. Pro někoho může být takový projekt jedinečnou příležitostí,” říká Tigran Hovakimyan, herec arménského původu žijící od dětství v Česku. Ten ve svých rozhovorech pořadu 'Neboj se, zeptej se', které budou zveřejňovány v šesti dílech v rámci projektu na webových stránkách Slovo21.cz, prezentuje humorným a neformálním způsobem život a začleňování mladých cizinců mezi Čechy.  

Nápad podpořil i houslista Šporcl    

Projekt podpořil také Pavel Šporcl, který je zastáncem rovných příležitostí.  „Představa, že někdo musí opustit svou vlast, aby nebyl pronásledován, vězněn nebo mu hrozilo jiné nebezpečí, je vlastně nepředstavitelná. Pokud těmto lidem můžeme nabídnout důstojné a bezpečné podmínky k životu, myslím, že je naší základní lidskou povinností to udělat,“ říká světoznámý houslista, proč se rozhodl projekt podpořit.  „Na svých cestách po celém světě se snažím pozitivně prezentovat Česko a mám radost, když mě i v odlišných kulturách přijmou takového, jaký jsem. Obráceně bychom se o to měli snažit i my u nás,“ dodává virtuóz. 

Když jsem poprvé přijela do Česka, žádný takový projekt neexistoval. Bylo náročné seznámit se s lidmi kolem mě a navázat v nové zemi vztahy. Chtěla bych, aby Rodina Odvedle pomáhala cizincům cítit se v České republice dobře a vytvořit si tu pocit domova,“ říká Jelena Siladžič, ředitelka Slova 21.

Další články