Zde může být vaše reklama.

Do Olomouce se sjede více než 2500 psů

Do Olomouce se sjede více než 2500 psů

foto: archiv

16. 08. 2019 - 11:00

Již 7. a 8. září se v Olomouci uskuteční Národní výstava psů. Pořadatelé v čele s jednatelem Okresního mysliveckého spolku Olomouc Jiřím Zbořilem akci pečlivě připravují a cílí také na rodiny, děti, pro které připravili zajímavý doprovodný program. Akce je tak ideální příležitost, jak strávit celý den v areálu olomouckých parků na Výstavišti Flora Olomouc. Aby čtenáři věděli, na co se přesně se těšit, položili jsme pár dotazů osobě nejpovolanější, Jiřímu Zbořilovi.

Již o víkendu 7. a 8. září se v Olomouci na Výstavišti Flora uskuteční Národní výstava psů. Kolik pejsků uvidíme a na jaká plemena se můžeme těšit? 
Na naší národní výstavě uvidíme celkem 2560 pejsků, téměř 300 psích plemen, které vystavují vystavovatelé ze šesti evropských zemí. Nejvíce zastoupena jsou běžná plemena jako jezevčici všech velikostních rázů a typů srsti, dále retrívři či ohaři. Absolutně nejpočetnějším plemenem na výstavě je dnes velice moderní, společenské, z Anglie pocházející plemeno Stafordšírský bullteriér, kterých se k nám sjede téměř sto. Samozřejmě k vidění budou také vzácná a málopočetná plemena jako třeba brazilský teriér, polský ogar, sicilský chrt či dánsko-švédský farmářský pes.

Výstava je v sobotu i neděli. Znamená to, že každý den uvidí návštěvníci jiná plemena psů?   
Ano, psí plemena jsou rozdělena podle svého původu a využití do celkem deseti, respektive jedenácti skupin. Přičemž v sobotu bude soutěžit sedm skupin, zatímco v neděli pak zbylé čtyři skupiny. Co se počtu týče, v sobotu bude k vidění přibližně 1400 psích šampionů, v neděli pak necelých 1200.

Akce není jen pro samotné vystavovatelé pejsků, ale lákáte i návštěvníky, a to nejen z Olomoucka. Na co všechno se mohou těšit? 
Primárně se samozřejmě jedná o národní výstavu psů, na niž jsou přihlášeni všechny skupiny vystavovatelů – od hobby vystavovatelů až po profesionální vystavovatele vlastnící významné a uznávané chovatelské stanice. My se však celou akci snažíme co možná nejvíce přiblížit širšímu spektru návštěvníků, a tedy nejen milovníkům psů. Výstava je zasazena do krásného prostředí Smetanových sadů a Rudolfovy aleje a spolu s bohatými doprovodnými programy pro děti i dospělé nabídne zábavu a potěšení mnoha návštěvníkům.

Vypadá to, že jde o zajímavý tip, kam o víkendu vyrazit. Jaké další vyžití teda chystáte?
Právě jednou z myšlenek celého projektu bylo nabídnout návštěvníkům něco víc než jen přehlídku psích krasavců. Našim cílem bylo, aby na výstavu měla chuť přijet celá rodina a mohla v příjemném prostředí, v historickém parku Olomouce a výstaviště Flora, prožít krásný den. Doprovodné programy jsou cílené především k dětem a tematicky zaměřeny na oblast chovatelství, lesnictví, ochranu přírody a myslivost.
K vidění bude zoo koutek zoologické zahrady, možnost jízdy na ponících, ukázky vycvičených papoušků, králičí hop, záchranná stanice živočichů, sokolníci se svými dravci. Naučná stezka pro děti, dovednostní soutěže, kvízy, doplňovačky, myslivecká a lesní pedagogika. Také koncert lovecké hudby před restaurací Fontána. Nově budou letos připraveny ukázky služebních plemen vyhledávající drogy a zachraňující lidi při nejrůznějších katastrofách. A na stánku Okresního mysliveckého spolku si v naší dílničce budou moci děti na zimu samy vyrobit krmítko pro ptáčky. Všichni si odnesou nejrůznější naučné a propagační materiály jako pexesa, naučné karty zvěře, omalovánky či samolepky.

Čtenáře by určitě také zajímalo, kdy je nejlepší na výstavu přijít a jaké je případně vstupné?
Výstava je v sobotu i neděli veřejnosti přístupná od 9 do 16 hodin a po oba dny bude stejný rozsah doprovodných programů. Základní celodenní vstupné je 80 Kč, zlevněné pro studenty a důchodce 50 Kč a všechny děti a mládež do 15 let mají vstup zdarma.

Výstava psů se do Olomouce po delší pauze vrátila opět vloni, půjde opět o každoroční akci?  
Já pevně věřím, že naše národní výstava Floracanis si najde své tradiční místo v kalendáři psích výstav. Podle účasti v roce minulém i letošním, si u vystavovatelů našla oblíbení. Navíc naši akci významně podporuje jak Statuární město Olomouc, tak i Olomoucký kraj, neboť nabízí všem našim spoluobčanům významnou volnočasovou aktivitu. I v dalších minimálně dvou letech tedy plánujeme výstavu uspořádat první zářijový víkend, konkrétně 5. - 6.9.

Další články