Na Novou Ulici nepojedou tramvaje ani po Vánocích, výluka bude delší
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
12. 01. 2024 - 11:07
Chýlí se dlouhé dekády existence proluky v Denisově ulici ke konci? Na místě má vyrůst muzejní budova Středoevropského fóra, která právě udělala další krok k realizaci. Muzeum umění Olomouc podepsalo 11. ledna 2024 smlouvu na projekční práce s firmou Šépka architekti. Muzeum tak během dvou let získá projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentaci. Podle autora architektonického návrhu by šlo SEFO postupně vytvořit metodou 3D tisku.
Novostavba SEFO, která bude stát v proluce v Denisově ulici a propojí se s dosavadní budovou Muzea moderního umění, bude sloužit nejen jako výstavní prostor, ale z nevyhovujících podmínek se sem přestěhují knihovna, studovna či archív a vzniknou zde depozitáře pro umělecké sbírky. „Projekt SEFO však není jen o architektuře nového objektu, ale také o bohaté a pestré obsahové náplni, která představí středoevropskou kulturu 20. a 21. století,“ upřesňuje ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal. „Jedná se o jeden z nejkomplexnějších projektů české kulturní scény za dlouhá desetiletí, který má přirozené mezinárodní odborné zázemí,” doplňuje Barbora Kundračíková, vedoucí oddělení Muzeum moderního umění – Středoevropské fórum Olomouc.
Po sto letech nová muzejní budova
Ministr kultury Martin Baxa stavbu podporuje nejen proto, že poslední nová muzejní budova v českých zemích vznikla před téměř sto lety, ale především celý projekt propojuje Českou republiku se zahraničím. „Myslím si, že SEFO naplňuje jednu z důležitých věcí, aby česká kultura překročila geografické hranice naší země a prezentovala se v širším mezinárodním kontextu,“ říká ministr Baxa.
Projekční práce – tedy projekt pro stavební povolení a prováděcí dokumentace, která bude sloužit pro výběr dodavatele stavby – budou trvat přibližně dva roky. „Uvažujeme, že stavba bude vytištěná 3D tiskem z vysokopevnostního betonu UHPC, což by nám umožnilo obejít se bez bednění. Tuto technologii jsme si ověřovali během uplynulých dvou let a ohledně pevnosti a dalších vlastností nám umožní vytvarovat objekt podle našich ideálních představ,“ říká autor architektonického návrhu Jan Šépka, jehož firma Šépka architekti vyšla vítězně z otevřeného výběrového řízení na projekční práce. „Ke stavbě bych ještě rád dodal, že celý objekt by měl být nízkoenergetický, ale pokusíme se jej dokonce navrhnout v pasivním standardu, čímž bychom do budoucna výrazně minimalizovali náklady na jeho provoz,“ dodává Jan Šépka.
Ministři podepisovali už před šestnácti lety!
Zakládací listinu SEFO slavnostně podepsali ministři kultury zemí V4 v roce 2008. O rok později vzniklo stejnojmenné vědecko-výzkumné pracoviště v Muzeu umění Olomouc. V roce 2019 česká vláda zařadila SEFO do programu Péče o národní kulturní dědictví a vyčlenila na jeho stavbu téměř 600 milionů korun.
Velká modernizace tramvajové trati na Novou Ulici měla skončit letos v prosinci. Nestane se tak,…
Strašidelný týden v zoo se svou nezaměnitelnou dušičkovou atmosférou letos potěšil 20 981…
Olomouc - Olomoučtí obyvatelé mají jedinečnou příležitost ovlivnit budoucnost Mlýnského potoka a…
Olomouc – Podvodníci zkoušejí stále nové a nové finty, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Před pár…
Olomouc – Olomoucká charita a spolek Dobré místo pro život uspořádaly ve čtvrtek na Horním náměstí…
Olomouc – Významný přínos k přežití jednoho z nejvíce ohrožených dravých ptáků světa, orla opičího,…