Lanýžové degustační menu

POPULACE ROSTE Vlci v Jeseníkách vyvedli mláďata, šelma se vrací do přírody

Vlci v Jeseníkách vyvedli mláďata, šelma se vrací do přírody

foto: pixabay.com

19. 11. 2024 - 01:14

Olomouc - Vlci, kteří se pohybují v Jeseníkách a sousedních pohořích, přivedli letos na svět několik mláďat. V oblasti Králického Sněžníku se podařilo zaznamenat mláďata vlčí smečky opakovaně, což naznačuje stabilní populaci. V Jeseníkách jde o již třetí rozmnožený pár, což dokládá pokračující návrat této velké šelmy do české přírody.

 

„Vlčí teritorium se v oblasti Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny nachází pravděpodobně již čtvrtým rokem,“ uvedl za Hnutí Duha František Moupic, koordinátor monitoringu velkých šelem v Jeseníkách. „V minulém roce jsme potvrdili, že smečka v této oblasti je stabilní. Pravděpodobně právě na pomezí Jeřábské hornatiny a Králického Sněžníku našel svou partnerku i migrující vlk Gagat, jehož pohyb monitorujeme již delší dobu.“

Hnutí Duha sleduje vlky a další velké šelmy v oblasti Jeseníků již devátým rokem. Přestože dlouhou dobu docházelo spíše k ojedinělým nálezům pobytových znaků těchto zvířat, v posledních čtyřech letech zaznamenali strážci přírody výrazný nárůst jejich přítomnosti, zejména v příhraničních oblastech. V rámci monitoringu jsou zaznamenávány i stopy dalších velkých šelem jako je rys, který se pohybuje v jižní části Nízkého Jeseníku.

„V loňském roce jsme evidovali výskyt vlčích smeček a párů na různých místech v regionu – v Rychlebských horách, Krnovsku, Opavsku i na Zábřežské vrchovině,“ dodává Michal Feller, další koordinátor Hnutí Duha. Dva z těchto vlků pocházejí z Rakouska, kde byli vybaveni telemetrickými obojky, což umožňuje jejich detailní sledování.

Přítomnost vlků má pozitivní vliv na ekosystém na severní Moravě, ale přináší i určitá rizika pro chovatele hospodářských zvířat, zejména ovcí a koz. Stát poskytuje chovatelům finanční podporu na zabezpečení stád, aby se minimalizovalo riziko útoku vlků. Informace o účinných metodách ochrany stád jsou dostupné na stránkách ochranaovci.cz.

Hnutí Duha zároveň vybízí veřejnost k hlášení všech pozorování vlků a dalších velkých šelem. „Každý nález pomáhá vytvářet lepší obraz o šelmách v naší přírodě,“ říká Moupic. Zájemci se také mohou zúčastnit víkendového školení pro dobrovolníky, které proběhne v prosinci a nabídne detailní pohled na ochranu šelem a jejich monitorování v terénu.

 

Další články