Přes Hanušovice už projedete po nové silnici
Hanušovice - Řidiči mířící do Jeseníků a na Staroměstsko mohou konečně využívat opravenou silnici…
07. 03. 2016 - 00:00
Ochranu lesů před lýkožroutem smrkovým, obecně zvaným kůrovec, letos výrazně posílí státní podnik Lesy České republiky. Lesníci připravují v celé republice 200 tisíc lapáků a 36 tisíc lapačů, náklady na opatření přesáhnou 130 milionů korun. Mimořádně silné jarní rojení lesního škůdce smrkových porostů čekají státní, obecní i soukromí vlastníci lesa.
Kůrovci jsou přirozenou součástí ekosystému. Pokud se přemnoží, což se stalo během loňského horkého a extrémně suchého léta, mohou napadnout stovky hektarů lesa a způsobit rozsáhlé ekologické i ekonomické škody. Kůrovec nyní nejvíce ohrožuje lesy na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Problém ale řeší lesníci v celé republice. Očekávají, že letos bude kůrovce třikrát víc než loni. „Oslabené stromy jsou pro něj ideálním útočištěm. Obdobná situace byla v první polovině 90. let minulého století. Tehdy šlo o největší kůrovcovou kalamitu u nás,“ řekl Václav Lidický, výrobně-technický ředitel Lesů ČR.
Podle dosavadních odhadů bude ochrana před kůrovci stát letos Lesy ČR asi 132 milionů korun. „Pokusíme se maximum kůrovců odchytit do lapáků a lapačů. Instalujeme i otrávené lapáky a feromonové dřevěné trojnožky. Lesníci stále vyhledávají napadené stromy, školíme personál a posilujeme stavy. O problému jednáme i se smluvními partnery. Hodně bude záležet na počasí,“ dodal Václav Lidický a zároveň upozornil, že kromě státního podniku, který spravuje necelou polovinu lesů v zemi, musí věnovat pozornost napadeným stromům také ostatní vlastníci lesů. Také proto nechaly Lesy ČR natočit o kůrovci krátký dokumentární film.
Státní podnik hledá i další možnosti, jak zabránit rozsáhlému odumírání smrkových porostů. Proto vypsal již druhý výzkumný grant. V prvním se Laboratoř aplikované fyziologie hmyzu Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR zabývala vývojem lýkožrouta smrkového. Čtyřleté pozorování na Lesním závodě Boubín přineslo nové informace o přezimování i populační dynamice škůdce. Lesníci tak mohli zdokonalit postupy ochrany lesa před tímto škůdcem. Loni začali akademici s dalším výzkumem zaměřeným na jiného škůdce smrkových porostů, který ohrožuje lesy zvláště v posledním desetiletí. Jde o lýkožrouta severského. „O tomto živočišném druhu nemáme mnoho informací. Jeho přemnožení souvisí s výrazným odumíráním smrčin na severovýchodní Moravě a ve Slezsku. Očekáváme, že nové vědecké poznatky budeme moci využít v praxi pro vytvoření účinnější metody obrany a snížení hospodářských škod. Dnes máme s jeho odchytem a likvidací běžnými metodami velké potíže,“ uvedl Martin Zavrtálek z Odboru lesního hospodářství a ochrany přírody v podniku Lesy ČR.
-age-
Hanušovice - Řidiči mířící do Jeseníků a na Staroměstsko mohou konečně využívat opravenou silnici…
Olomouc - Vlci, kteří se pohybují v Jeseníkách a sousedních pohořích, přivedli letos na svět…
Uničov – Provozovatelé restauračních provozů a barů docela kašlou na požární bezpečnost. Vyplynulo…
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
Jeseník - Zářijové povodně mají oficiálně potvrzenou další oběť. Sedmadvacetiletá žena, kterou…
Šumperk - Chystáte se do Jeseníků? Těžké rány, které minulý měsíc regionům na obou stranách hor…