Invazivní berušky z Východu útočí na české domácnosti
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
18. 04. 2018 - 00:00
Starosta Kroměříže Jaroslav Němec vítá, že Zlínský kraj nehodlá rušit žádné oddělení ve svých nemocnicích, tedy ani v Kroměřížské nemocnici a.s. Na pondělním semináři na krajském úřadě, kde byla představena nová koncepce řízení nemocnic, to uvedl hejtman Jiří Čunek. Dříve ale v tisku i na zasedání kroměřížského zastupitelstva se hejtman vyjadřoval jinak.
„Chtěl bych poděkovat všem občanům, kteří podepsali petici, zastupitelům a starostům obcí okresu Kroměříž i lékařům a zdravotníkům, kteří jasně dali najevo, že chtějí, aby nemocnice v Kroměříži poskytovala péči ve stávajícím rozsahu. Vedení kraje nemohlo tento silný hlas ignorovat, za což jsem rád. Nadále ale zůstáváme ostražití,“ řekl Němec. Koncepci by zastupitelé kraje měli podle hejtmana schvalovat v červnu.
Čunek na dlouhém semináři, který začal krátce po 15:00 a protáhl se až do úterních 0:30, uvedl, že kolem koncepce vzniklo mnoho mýtů a spekulací. Oponenti podle něj komentovali něco, co neznali. Podle starosty Kroměříže ale obyvatele Kroměřížska i jiných regionů vystrašila právě Čunkova nezodpovědná vyjádření. Hejtman debatu o změnách v krajském zdravotnictví odstartoval rozhovorem v celostátním deníku loni v prosinci.
Zmínil v něm možné rušení porodnice v Kroměříži i některých dalších oddělení nemocnice. Tyto informace se objevily i v pracovním dokumentu hejtmanství. Na únorovém zasedání pak dostali krajští zastupitelé materiál Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 – 2020. Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic založených Zlínským krajem, v ní na 23 stranách psal o koncentraci většiny důležitých oborů do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
V kroměřížské nemocnici by sice podle této „koncepce“ měla být nakonec zachována porodnice, skončit však údajně mělo dětské lůžkové oddělení. Další dosud samostatné obory měly mít společný lůžkový fond. Týkalo se to třeba chirurgie, urologie, gynekologie a ortopedie a také interny, neurologie a plicního oddělení.
Čunek nyní mluví pouze o administrativních opatřeních, které mají zefektivnit řízení nemocnic a zlepšit jejich postavení vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům. Krajské nemocnice by podle koncepce měly fungovat centralizovaně, měly by společně nakupovat léky a zdravotnický materiál i řešit obslužné procesy, jako je doprava, účetnictví či personalistika. Čunek uvedl, že pacienti nebudou muset kvůli injekcím a dalším běžným zákrokům cestovat dál než doposud.
Podle Maráčka se v kraji ani nemusí redukovat lůžka. Maráček i primáři jednotlivých nemocnic ve svých vystoupeních často zmiňovali vzájemnou provázanost nemocnic a spolupráci jednotlivých oddělení napříč nemocnicemi. Podle zástupce České lékařské komory Tomáše Šindlera ale hrozí, že vedení nemocnic bude s lékaři „šíbovat tak, jak se mu to bude hodit“. Podle něj tak mladí lékaři budou kvůli atestacím jezdit do zlínské nemocnice a budou chybět v ostatních nemocnicích. Maráček řekl, že lékaři „nebudou mít nejistotu“ a že i menší nemocnice budou splňovat podmínky pro vzdělávání.
Ve vystoupeních primářů také zaznělo, že některé úkony napříč obory budou centralizované. „Koncepce vypadá určitě lépe než původní materiál. Věřím, že obavy ze zhoršení péče se nenaplní a že se do doby, než se koncepce bude schvalovat, podaří zbylé otazníky vyjasnit,“ doplnil místostarosta Kroměříže a krajský zastupitel Pavel Motyčka.
Lidé mohou nadále na radnici i na dalších místech podepisovat petici za zachování stávajícího rozsahu lékařské péče v Kroměřížské nemocnici a.s. Informace jsou na webu www.zachranme-nemocnici.cz,
Kroměřížská radnice se proti změnám v nemocnici avizovaným zmíněnou „koncepcí“ ohradila v únoru. V usnesení zastupitelé žádali hejtmana Čunka a členy krajského zastupitelstva o zachování dostupné lékařské péče v Kroměřížské nemocnici a.s. ve stávajících oborech pro všechny obyvatele regionu. Žádali také o přepracování materiálu Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018 – 2020 a o přizvání zástupců města a odborné lékařské veřejnosti k tomuto procesu. V březnu se stejně vyjádřili i starostové měst a obcí na Kroměřížsku.
-ms-
Včera, dne 16.4.2018, měla být veřejně představena nová koncepce zdravotnictví Zlínského kraje. Koncepce má mít formu nějakého dokumentu, má mít úvod, náplň, závěr. Taková je například dosud platná koncepce - má přes 100 stran textu, ze kterého je jasně patrný záměr autorů. Místo toho jsme byli svědky několika prezentací a jednotliví primáři představili svá oddělení a obory na jednom, či dvou slidech. Žádný dokument, o kterém se bude hlasovat ano, či ne, představen nebyl.
Hejtman Čunek se evidentně poučil. Minule dal k dispozici krajským zastupitelům materiál "Základní směry řízení nemocnic založených Zlínským krajem pro období 2018-2020" a když se zvedla vlna nevole, označil 2500 zdravotníků a zaměstnanců nemocnic za pitomce, kteří se vyjadřují k něčemu nedopracovanému. Zdravotníci tento materiál ale k dispozici nedali. Dal jej hejtman. Nyní pro jistotu není co dát k dispozici, možná nějaké nezávazné prezentace, které naznačují více možností. Proti tomu se ale dá těžko vystupovat. Jedinou evidentní snahou na semináři bylo obhájení varianty fůze nemocnic. Na první pohled varianta velmi líbivá. Nebude nutno měnit smlouvy zaměstnanců, dostaneme více peněz z pojišťovny, budou centrální nákupy, budou jednodušší akreditace, atd…,atd…. Pro laika dost nesrozumitelné.
Centrální nákupy jsou jedinou pozitivní věcí, šetří peníze, ale dějí se již teď, bez fůze. Další věci nejsou při hlubším pohledu tak růžové.
1. Budoucí zaměstnanci budou mít smlouvy již s novým komplexem, takže budou "použitelní" pro všechny nemocnice.
2. Jestli dostane nemocnice více peněz od pojišťovny není vůbec jisté - záleží na každoročně měněné úhradové vyhlášce - tato může jeden rok preferovat nemocnice větší, druhý menší. Záleží i na konkrétních dohodách s pojišťovnami.
3. Akreditace pro všechna oddělení též není jistá - jistě se nebude líbit, že školitel je například v Hradišti a má být do 15 nebo 30 minut (záleží na formě dohledu) přítomen u svého školence ve Vsetíně.
4. Vůbec nebylo řečeno, co se stane s dluhy nemocnic, většina nemocnic něco dluží, nejvíce Zlín.
5. Jak budou alokovány případné budoucí zisky bude na libovůli vedení. Vždy se dá obhájit, že něco je důležitější, než něco jiného a na vše nikdy peníze nebudou.
6. Dále bylo uvedeno, že žádné oddělení se v nemocnicích rušit nebudou. Ale co až to bude jedna nemocnice? To už nebude zrušení oddělení, ale přesun. A personál buď půjde, nebo nepůjde. A především - i když budeme věřit současnému managementu - co udělá další management? A co ten, který přijde dál?
Zkrátka - pokud bude prosazena fůze nemocnic, skýtá to pro budoucí managementy bianco šek na jakákoliv opatření v nemocnicích. Pokud jednou k fůzi dojde, již ji nikdo nevrátí.
Vůbec nebyla zmíněna primární péče (nedostatek praktiků pro děti a dorost, praktiků pro dospělé, nedostatek stomatologů). To je přitom problém, který již hoří.
Proto apelujeme na kompetentní osoby - požadujte jasné znění koncepce co nejdříve, aby tato mohla být oponována a poté odpovědně hlasována. Uvažte nutnost nevratných kroků - tj. především fůze nemocnic. Není vše zlato, co se třpytí.
Za členy petičního výboru zdravotníků
MUDr. Miloš Kucián
Olomouc – Taky se vám v posledních slunečných dnech stalo, že na stěnách, dveřích a oknech vašich…
Jeseník - Zářijové povodně mají oficiálně potvrzenou další oběť. Sedmadvacetiletá žena, kterou…
Šumperk - Chystáte se do Jeseníků? Těžké rány, které minulý měsíc regionům na obou stranách hor…
Po čtyřech letech se do čela Olomouckého kraje vrací Ladislav Okleštěk. Hejtmanem ho na svém…
Olomouc - Klobása s tvarůžky, ořechová laskonka, ovčí sýr na grill, ručně hnětené pečivo Drásalovy…
Olomouc – Již za dva roky měla začít výstavba vysokorychlostní trati Přerov – Ostrava a odbočky…