Na For Model přišlo 14,5 tisíce lidí!
Více než 14,5 tisíce návštěvníků zavítalo od 27. do 29. března na výstavu For Model 2026, která…
foto: Jaromír Král/ archiv soutěže
16. 10. 2023 - 10:55
Olomoucký kraj – Již třináctý ročník ankety Alej roku je v plném proudu. Do 24. října můžete i vy nominovat výjimečné stromořadí, které vás něčím zaujalo. Zatím lidé z celé republiky poslali 45 tipů na aleje a stále přibývají další. Od 2. listopadu do 25. ledna chystá pořádající organizace Arnika veřejné hlasování.
Lidé poslali do soutěže 45 alejí ze 13 krajů České republiky. V Olomouckém kraji jsou nominovány čtyři aleje. Mezi nimi historická třešňová alej u Nového Malína na Šumpersku, Alej Jánský vrch v Javorníku na Jesenicku, dubová alej u zámku Čechy pod kosířem na Prostějovsku nebo zámecká alej v nedalekém Hluchově. Vítězné stromořadí získá díky anketě unikátní ošetření kořenů stromů.
Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem lidí o aleje a stromořadí, které patří ke zdravé a fungující krajině. “Motivujeme lidi, aby se zajímali o vzrostlé stromy, protože jsou důležitou součástí našeho prostředí, přinášejí užitek lidem a pro přírodu mají také mnoho významných funkcí,” řekla koordinátorka akce Denisa Hronová.
Nominovat může kdokoliv – jednotlivec, škola, spolek, neziskovka, firma přes nominační formulář. Stačí, že se vám alej líbí, nebo že s ní máte spjatu milou vzpomínku. Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. “Každá má šanci na výhru, rozhodnout může její silný příběh, obdivuhodná krása, snaha o záchranu nebo zapojení místních lidí do hlasování,” dodala koordinátorka. Podrobné informace najdetet na alejroku.cz
Více než 14,5 tisíce návštěvníků zavítalo od 27. do 29. března na výstavu For Model 2026, která…
Dobrá zpráva pro řidiče i obyvatele Uničova - letos se začne stavět obchvat kolem města. Olomoucký…
Olomoucký kraj pokryla během noci a rána vydatná nadílka nového sněhu. Ředitelství silnic a dálnic…
Jaké Vánoce měli lékaři, sestřičky, řidiči a další personál ze Zdravotnické záchranné služby…
Ředitelství silnic a dálnic dnes otevřelo 3,2 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Křelov – Slavonín…
AKTUALIZOVÁNO 3.11.2025 | Velmi nepříjemnou situaci v železniční dopravě způsobili v neděli…