
Senior přišel o 100 tisíc za hrob
Místo slíbeného hrobu se dočkal jen výmluv a prázdných slibů. Senior ze Šumperka naletěl…
foto: upol.cz
19. 05. 2022 - 17:00
V pátek 20. května se Univerzita Palackého v Olomouci opět zapojí do populární Olomoucké muzejní noci. Knihovna ve Zbrojnici nabídne česky či latinsky psané originály z 16. až 18. století, lékařská fakulta zpřístupní Anatomické muzeum v Dostavbě Teoretických ústavů a atraktivní program připravily přírodovědecká fakulta i Pevnost poznání.
„Přírodovědecká fakulta láká návštěvníky nejen na komentované prohlídky hlavní budovy, ale především k návštěvě mineralogických, petrologických, paleontologických, zoologických a botanických sbírek či geoparku. Zpřístupněny budou jednotlivé katedry fakulty a terasy s vyhlídkou na Olomouc. Děti i dospělí si mohou vyzkoušet neobvyklé deskové hry a hlavolamy,“ uvedl Ota Blahoušek, proděkan pro vnější vztahy.
Zajímavou podívanou návštěvníkům nabídnou skleníky a herbář katedry botaniky, který je na seznamu veřejných herbářových sbírek světa v databázi New York Botanical Garden. „Rádi bychom návštěvníkům ukázali, co se skrývá v útrobách herbáře, který je nedílnou součástí katedry od roku 1946. Je to místo, kde na vás dýchá historie výskytu jednotlivých druhů rostlin z různých území naší republiky i celého světa. Je zde uloženo přibližně 150 000 herbářových položek cévnatých rostlin, mechorostů i sady trvalých preparátů rozsivek. Návštěvníci mohou vidět také skleníkové sbírky sukulentů, masožravých rostlin a dalších exotických druhů rostlin pocházejících převážně z Afriky nebo z jihovýchodní Asie,“ popsala Martina Oulehlová z katedry botaniky.
Letošní 200. výročí narození zakladatele genetiky G. J. Mendela, který v letech 1840–1843 studoval v Olomouci, připomene v 17:00 přednáška Petra Smýkala z přírodovědecké fakulty ve Vědecké knihovně v Olomouci.
Kabinet cizích jazyků přírodovědecké fakulty zve od 18:00 na komentovanou prohlídku olomouckých barokních kašen v anglickém jazyce a Pevnost poznání na workshop grafické techniky suché jehly k výstavě Vidím černobíle a workshop s tiskařským lisem v expozici Do historie!, kam je vstup zdarma. Přírodovědecká fakulta bude mít otevřeno od 18:00 do 21:00, Pevnost poznání od 17:00 do 21:00.
Dveře Knihovny UP ve Zbrojnici budou otevřeny až do 22:00 a návštěvníci si budou moci kromě aktuálních výstav prohlédnout také vzácné staré tisky a zajímavosti z knihovního fondu. „Knihovna Univerzity Palackého má několikatisícový fond starých tisků. Při muzejní noci budou vystaveny česky či latinsky psané originály z 16. až 18. století. Návštěvníci si je budou moci prolistovat a vrátit se tak v čase do historie českého národa od Ctibora Tovačovského přes Jana Amose Komenského až k Bohuslavu Balbínovi. K vidění bude i velice zajímavý prastarý Mattioliho Herbář neboli Bylinář,“ přibližuje program vedoucí výpůjčního oddělení Vladimír Klásek a upozorňuje, že k listování starými tisky budou pro návštěvníky nachystány speciální rukavice, aby nedošlo k poškození knih.
Lékařská fakulta Univerzity Palackého u příležitosti muzejní noci zpřístupní své Anatomické muzeum v Dostavbě Teoretických ústavů v Hněvotínské ulici. Vstup je povolen pouze osobám starším 15 let.
Místo slíbeného hrobu se dočkal jen výmluv a prázdných slibů. Senior ze Šumperka naletěl…
Mimořádná dopravní nehoda se stala dnes na dálnici z Olomouce na Ostravu u Lipníku nad Bečvou.…
Pět mladých mužů ve věku od 18 do 21 let skončilo v rukou policie kvůli rozsáhlé sérii vloupání a…
DOPLNĚNO Nedělní večerní jízda nedopadla dobře pro řidičku Škody Scala, která si nejspíš kvůli tmě…
Až 400 tisíc řidičských průkazů bude muset být do konce roku vyměněno kvůli uplynutí desetileté…
Olomouc - V neděli 27. července se řidiči dočkají zprovoznění nové části dálnice D35 u Olomouce.…