
Nábor dárců kostní dřeně bude i u právnické fakulty v Olomouci
V Česku právě teď potřebuje vhodného dárce kostní dřeně více než 40 lidí, z toho přes třetinu tvoří…
foto: Jarmila Kačírková
18. 12. 2019 - 09:00
Ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Ale pokud nastanou kruté mrazy s větrem a námrazou, může potrava z krmítek zachránit i život drobným opeřencům.
Nejvhodnější potravou pro zimní přikrmování ptáků jsou podle odborníků z Moravského ornitologického spolku semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy. V menší míře, jako doplněk, je možné přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. Pokud některá semena v krmítku zůstávají bez povšimnutí a ptáci je tam nechávají, je lepší je do krmítka nedávat.
Tam, kde krmítko navštěvují výhradně vrabci domácí nebo vrabci polní, je vhodné jim přilepšit strouhankou ze suchého bílého pečiva. V obchodech můžete koupit i různé směsi pro zimní přikrmování ptáků, nejlepší jsou však ty, ve kterých jsou převážně semena slunečnice.
Ptáci se vám odmění za správně zvolenou potravu a za bezpečné krmítko.
Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci obecní, sýkora uhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, drozd cvrčala, červenka a strakapoud velký. Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek je ochránci ptáků považován brkoslav severní.
Pro kosy, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavy jsou největší pochoutkou jablka a plody jeřabin. Můžete je zavěsit na větve před okno nebo kolem krmítka. Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přiláká zavěšený hovězí lůj nebo lojová koule. Někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši, nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem a tak vůbec nevadí, když nějaká semena z krmítka vypadnou.
Čím pestřejší jídelníček ptákům nabídnete a čím je přírodě bližší okolí vašeho krmítka, tím více druhů na něm a v jeho okolí můžete pozorovat.
Do krmítek naopak v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Z krmítek je nutné pravidelně odstraňovat zbytky krmiva, aby se nestalo zdrojem plísní a nemocí.
V Česku právě teď potřebuje vhodného dárce kostní dřeně více než 40 lidí, z toho přes třetinu tvoří…
Olomouc – Hanácká metropole se na několik týdnů stane centrem osobního rozvoje, zdraví a inspirace.…
Šternberk - Cestování do velkých měst kvůli darování krve se může stát minulostí. Agel Transfúzní…
Olomouc – Univerzita Palackého v Olomouci (UP) zaznamenala v polovině března téměř 35.000 přihlášek…
V sobotu 22. března se v olomouckém hotelu NH Collection Olomouc Congress uskuteční již 12. ples…
Hlubočky – Čilý stavební ruch panuje v těchto dnech na okraji obce Hlubočky v části Mariánské Údolí…