HC březen

VZORNÝ OTEC Samec pštrosa vyseděl devět mláďat. Nejedl a nepil

Samec pštrosa vyseděl devět mláďat. Nejedl a nepil

foto: Zoo Olomouc

18. 04. 2025 - 21:54

Olomouc – Příkladní a vzorní otcové jsou samci pštrosů emu hnědých, kteří nechají své družky odpočívat po náročné snůšce a sami téměř dva měsíce bez jídla a pití zahřívají vlastními těly vejce s potomky. Přesně takto přišlo před pár dny na svět v olomoucké zoo na Svatém Kopečku devět mláďat druhého největšího ptáka světa.

 

„Samec se věnoval svědomitě sezení na vejcích celých 56 dnů. Po celou tuto dobu nepřijímal potravu ani nepil. Samci emu jsou na to od přírody přizpůsobeni,“ uvedl zoolog Jan Kirner, který má ptáky na starosti. První dny trávila pštrosí drobotina v přístřešku, nyní již však chodí do venkovního výběhu. Od dospělých ptáků se liší zbarvením a hnědočernými pruhy na bělavém až béžovém podkladu.

Úskalí odchovu emu v našich zeměpisných šířkách spočívá v ročním období. Samice začínají klást vejce počátkem prosince a snášku ukončují přibližně začátkem února. „Proto počínaje Novým rokem odebíráme vejce snesená za nemrazivé noci a skladujeme je při teplotě 10 °C. Starší nebo přemrzlá vejce umisťujeme do pštrosího příbytku a vyčkáváme, až na ně samec počátkem února zasedne. Po pár dnech mu je následně vyměníme za správná čekající vejce, která poté samec vysedí,“ doplnil Kirner.

Emu hnědý patří do řádu kasuáři a je druhým největším ptákem na planetě. Křídla má ale zakrnělá a jeho tříprsté nohy jsou uzpůsobeny k rychlému běhu. Málokdo by tušil, že je ale i zdatným plavcem. Vyskytuje se v pevninské Austrálii, kde obývá pestrou škálu biotopů. Projevuje se hlasitým a dunivým bubláním, i když mláďata můžete zaslechnout, jak tiše pípají. Emu je velmi otužilý, a proto i v olomoucké zoo můžete tyto pštrosy obdivovat v průchozí australské expozici celoročně.

Další články