V Olomouci hrozí lokální rozlivy a spodní voda. Většinu vody zvládnou…
Teprve nyní do Olomouce přichází skutečná povodeň, kterou by ale město mělo zvládnout. Po náročné…
28. 01. 2024 - 12:29
Na radnici ve Velké Bystřici starostuje už dvaadvacet let. Na takového Eduarda Kavalu z Bělotína nebo Alenu Veličkovskou z Horního Újezdu (oba řídí obce od roku 1990) sice nemá, ale obecně patří k matadorům komunální politiky na Olomoucku i v celém kraji. Marek Pazdera je nepřehlédnutelný nejen vzhledem, ale zejména tím, co za sebou on i jeho tým v malém městě nedaleko Olomouce za dvě desítky let vybudoval. Velká Bystřice patří k nejrozvinutějším obcím regionu a v počtu sportovních a kulturních akcí jí může konkurovat jen krajské město. Pazdera je sice od roku 2006 členem ODS, ve městě ale vyhrává volby v dresu sdružení nezávislých kandidátů.
Jak začala tvoje politická kariéra?
V roce 1998 jsem se po narození syna rozhodl trávit více času s rodinou a přihlásil se do konkurzu na místo vedoucího odboru výstavby na radnici ve Velké Bystřici, který jsem vyhrál. Předtím jsem roky lítal přes týden po stavbách a o víkendech hrál závodně házenou. Pro rodinu to bylo dost stresující, a proto jsem změnil svůj život. Jako úředník jsem se rozkoukal a po čtyřech letech kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů. Dali jsme dohromady výbornou partu lidí, která spolupracuje do dnešních dnů. Za nezávislé kandiduji dodnes.
Jako že jste se tehdy dali dohromady a funguje to pořád?
V podstatě ano. V roce 2002 byla obec dost rozhádaná, dost zadlužená a já po čtyřleté úřednické přípravě měl dost jasný názor, jak to dělat jinak. Nezávislí tady byli už dřív, ale neměli nikoho na starostu. Když jsem dostal nabídku, šel jsem do toho. Kandidátka byla dobře poskládaná z lidí napříč veřejným životem – sport, kultura, podnikání - měli jsme v obci velkou podporu. Volby jsme vyhráli na celé čáře, ale vzali do koalice i lidovce, kteří mají v tradiční hanácké obci pevné zázemí. Od té doby to táhneme spolu a zatím máme u voličů ve Velké Bystřici velkou důvěru.
Jaký máš recept na to, jak řídit víc než dvacet let město, abys lidem nezevšedněl, neštval je a stále přinášel něco, proč tě opakovaně volí?
Tak určitě spoustu lidí štvu a nedělám si iluze, že každému se můžu zavděčit. Ale jsem obklopen řadou zapálených a fundovaných přátel, táhneme za jeden provaz a lidi to poznají. Už první volební období jsme obec po mnoha letech oddlužili, postupně přitáhli projekty za stovky miliónů korun. Za ty jsme renovovali náměstí, parky, zámek, veřejné budovy, školu, školku, vybudovali sportovní areál, amfiteátr, kluziště, cyklostezky a obnovili či založili tradice řady kulturních a společenských akcí. Tyto aktivity jsou spojeny s mnoha místními spolky různého zaměření, které mají stovky členů. Takže recept – vytvářet podmínky pro spolkový život, nabízet lidem dostatečné vyžití, služby a řadu akcí pro všechny generace.
A jsou na to všechno peníze, nebo žije obec na dluh?
Od začátku jsme měli vize, co chceme dělat, a dopředu promyšlené projekty. Když byly vypsané dotace různého druhu, byli jsme připraveni a měli štěstí. Klíčovou roli hrají naši ekonomové, kteří pozorně hlídají rozpočty, abychom neustřelili. Město na dluh nežije, naopak, na řadě akcí dokáže vydělat. Mimo jiné jsme spoluvlastníky Hotelu Zámek, jehož prostory pronajímáme, provozujeme také oblíbenou zmrzlinu a čím dál častěji si pořadatelé pronajímají náš amfiteátr nebo náměstí.
Je Velká Bystřice atraktivním místem pro život?
Určitě, jednu dobu jsme byli obcí s největším absolutním nárůstem obyvatel v Olomouckém kraji. Jen za dobu mého starostování přibylo na 700 obyvatel. Láká je výhodná poloha, blízkost Olomouce, dopravní dostupnost, veškeré služby. Na rozdíl od jiných obcí se tu tolik nehrotí vztah staří versus noví usedlíci. Lidé sem nejezdí přespat, ale jsou ochotní věnovat čas a peníze do rozvoje obce či spolků. Samozřejmě musíme nárůstu obyvatel přizpůsobit školky, školy, čistírnu odpadních vod nebo svoz odpadů. Na druhou stranu nechystáme žádné velké lokality pro výstavbu a nárůst počtu obyvatel z 2900 na 3600 za 22 let mi nepřipadá zas tak moc velký.
Jak se řídila obec v roce 2002 a jak dnes?
V roce 2002 jsem byl nováček, ale měli jsme obrovský tah na bránu a nic se nám nezdálo nemožné. Po těch letech sázím na zkušenost a přípravu, jak dosáhnout na dotace. Za těch víc než dvacet let ale neskutečně narostla byrokracie a vše se komplikuje často zbytečným papírováním. Nezávidím menším obcím s malým zázemím, my máme za sebou silný úřad i řadu externích odborníků třeba na právo nebo projektové řízení, bez kterých se to dnes nedá vůbec dělat.
Jsi úspěšný komunální politik, proč už nesedíš v senátu nebo sněmovně?
V roce 2010 jsem kandidoval za ODS v rámci zrušených voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jako čtyřka na kandidátce. Když jsem si to vyhodnotil, nepřineslo mi to nic pozitivního a zařekl jsem se, že už do toho nepůjdu, alespoň ne na předních místech kandidátky. Moje místo je v Bystřici, tady si věřím a tady lidé věří mně.
Zkus prosím několika větami říct, proč by měl člověk přijet do Bystřice.
Už dvacet let se v centru města snažíme o jednotný styl architektury, což si odneslo i mnoho odborných ocenění (Stavba roku Olomouckého kraje, Cena Spolku za starou Prahu,atd.). V rámci projektu Jsme ze stejné planety navštívil Velkou Bystřici i architekt David Vávra a nazval nás „malou Litomyšlí“. Jsme výchozí destinací pro turistiku i výlety na kolech. Ročně tu pořádáme přes padesát akcí různého druhu, od folklorních, přes rockové až po jarmarky a divadelní představení. Máme tu více než 10 hospod a restaurací, tři minipivovary a výrobnu originálních tvarglů.
Co nového město čeká v nejbližší budoucnosti?
Příští rok slaví Bystřice 750 let od založení. Výročí chceme důstojně oslavit a chystáme už nyní velmi bohatý program. Nabídneme špičkové umělce, chystáme vydání knihy a chtěli bychom po 15 letech uspořádat sraz Hanáků. Zároveň zveme do města všechny rodáky z celého světa. Připravujeme také výstavbu nového velkého přírodního koupaliště, na kterém se podílíme s obcemi Mrsklesy a Hlubočky.
Teprve nyní do Olomouce přichází skutečná povodeň, kterou by ale město mělo zvládnout. Po náročné…
Basketbalový klub BK Olomoucko prošel během letní pauzy mnoha změnami. Některé z nich, jako…
Není profesionální historik, ale přesto je velkým specialistou na vyprávění o staré Olomouci. Jeho…
Již dvacet let obohacuje olomouckou kulturní scénu nezávislé Divadlo Tramtarie. O tom, jak se…
Obnovená Pekařovská pouť je velkým lákadlem. Jedná se totiž určitě o nejzajímavější venkovskou…
Co všechno s sebou nese čas prázdnin? Na první pohled je to doba bezstarostných dní, zážitků,…