Zde může být vaše reklama.

Benefiční sbírka podporuje zdravý bonding matek a novorozenců

Benefiční sbírka podporuje zdravý bonding matek a novorozenců

foto: Lukáš Navara

10. 05. 2024 - 12:51

"Zabezpečme maminkám a novorozencům nerušený bonding, který snižuje rizika vzniku separačního traumatu a jiných komplikací," tak zní výzva benefiční sbírky Zázraky Zrození pro Fakultní nemonici Olomouc. Ta má za sebou prvních 18 dní a 133 dárců, přičemž vybraná částka již přesáhla 312 554 korun a spojila více než 40 firem a institucí z regionu. Ambiciozní iniciativa cílí na výběr 3 000 000 korun na nákup moderního vybavení pro Novorozenecké oddělení FNOL. Do netradiční benefice se mimo známých osobností, úspěšných regionálních firem a institucí už začíná pomalu zapojovat i široká veřejnost. Přidáte se také?

 

Vysoká kvalita novorozenecké péče ve FN Olomouc zahrnuje také podporu bondingu, procesu esenciálního pro každé právě narozené dítě. Pro ten je kromě lékařských specialistů s dlouhou praxí důležité také technicky pokročilé vybavení v rámci tzv. nekritické infrastruktury. 

Na tu se na rozdíl od infrastruktury kritické (budovy, rozvody energie, informační sítě a základní vybavení porodních sálů) přes dlouhodobě vyrovnané hospodaření nemocnice přímo řízené Ministerstvem zdravotnictví ČR stále nedaří vyčlenit v rozpočtu dostatek prostředků, přestože jde o věc mimořádně důležitou která má dopad na každé dítě nově narozené v porodnici šesté největší nemocnice v Česku.

Ihned po narození dochází k hormonálním změnám, které zakládají celkovou životní stabilitu dítěte. Děje se to nejlépe při okamžitém a trvajícím spojení s matkou. Bonding, kontakt kůže na kůži, neumíme ničím nahradit. Miminko prožívá v láskyplné náruči základní existenciální pocit bezpečí, který si nese životem. FN Olomouc bonding podporuje, ale samo o sobě to nestačí. Nové pulsní oxymetry umožňují během bondingu perfektně sledovat základní životní funkce s jednou obrovskou výhodou: je zachován absolutní klid, který je v prvních hodinách a dnech naprosto nezbytný. Proto jsou tyto drahé přístroje tolik potřeba,” vysvětluje nestor české neonatologické péče, bývalý dlouholetý primář novorozeneckého oddělení FN Olomouc a známý dětský lékař a olomoucký patriot MUDr. Lumír Kantor, Ph. D.

 

Benefity pro firemní i jednotlivé dárce

Kampaň myslí nejen na rodiče i nejmenší děti, jimž výsledek pomůže na startu života, ale i na osvícené osobnosti, donátory, firmy a instituce z kraje. Těm při daru pokrývajícím 1 % z cílové částky nabízí organizátoři kampaně na oplátku mediální prezentaci jako partnerům, které je na místě veřejně ocenit. 

Ambicí kampaně je také artikulovat ochotu podporovat klíčová nezisková místa regionu pro jejich význam, který se neměří penězi, nýbrž novými životy. Kampaň “Zázraky Zrození” poběží až do 30. června a lze do ní přispět prostřednictvím nové olomoucké dárcovské platformy komunity WakawaiPokud chcete také pomoci FN Olomouc a do sbírky se zapojit jako instituce nebo firma, neváhejte kontaktovat organizátory sbírky na e-mailu pomaha@lorika.cz.

Pokud vás sbírka oslovila jako jednotlivce, můžete ihned FN Olomouc podpořit na webových stránkách www.zazrakyzrozeni.cz.

Více informací o sbírce získáte také na sociálních sítích firmy Lorika a FN Olomouc. 

 

Další články