Lanýžové degustační menu

Komentář: Kontrolní výbor pod vedením lidovce Kousala jen zametá kauzy pod koberec

Komentář: Kontrolní výbor pod vedením lidovce Kousala jen zametá kauzy pod koberec

13. 10. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

V Prostějově nefunguje kontrolní výbor. Čí je to chyba? Nastavení systému, složení i jeho aktuálního předsedy Petra Kousala (KDU-ČSL).

Letos na podzim uplyne třetí rok od posledních komunálních voleb. Také většina prostějovských zastupitelů oslaví ve své funkci tříleté výročí. Do příštích voleb zbývá už jen rok, období je ve třech čtvrtinách.

Své tři roky oslaví také kontrolní výbor. Abychom byli vůči prostějovské koalici fér – tak, jak je kontrolní výbor nastaven v našem systému, je to prakticky nefunkční orgán. Nebo znáte nějaké město, kde by do kontrolního výboru byli zvoleni lidé schopní, slušní a nezávislí? Prostějov není jedinou územní samosprávou, kde kontrolní výbor nefunguje. Princip, kdy si sami členové zastupitelstva volí své kontrolory, nemůže vyústit v nic rozumného.

Nejslabší článek opozice Kousal a střelba do kolene Milady Sokolové

Ale přece jenom, nebyl by to Prostějov, pokud by nešlo o určitý extrém proti normálu. 

Už kolem volby členů kontrolního výboru bylo celkem živo. Tehdejší největší opoziční strana – ANO 2011 žádala, celkem logicky, post předsedy kontrolního výboru pro svého zastupitele, pedagoga Františka Švece. Koalice sociálních demokratů, komunistů a Pospíšilovy rychlokvašky – hnutí Pévéčko, ale navrhla člověka, který se už tehdy zdál jako „nejslabší článek opozice“ – lidovce a někdejšího generálního ředitele Českých drah Petra Kousala.

Diskuze po volbách na zastupitelstvu, kdo by v čele kontrolního výboru měl být, byla pikantní. Vzorovou „střelbu do kolene“ předvedla někdejší radní, nově „opoziční“ zastupitelka Milada Sokolová z ODS, když argumentovala, že post předsedy kontrolního výboru by měla mít největší opoziční strana, když to tak přece bylo i v minulém volebním období 2010 – 2014. Jenže nebylo. (Na což byla z pléna ihned upozorněna.) Tehdejší radniční koalice ČSSD – ODS, jejíž byla součástí a členkou Rady města, do funkce předsedy kontrolního výboru dosadila komunistu, bývalého agenta vojenské kontrarozvědky Jaroslava Šlambora. Přitom komunisté měli v zastupitelstvu 5 mandátů, zatímco největší opoziční strana TOP 09 mandátů šest. Sokolovou si v tehdejší diskuzi namazal na chleba i komunista Augustin, když jí dodatečně poděkoval, že v minulém volebním období podpořila do funkce ve vedení výboru Šlambora. Když se Sokolová s Augustinem hádají, lidé slušní a nenapojení na místní klientelistické struktury, z toho mohou mít jen radost.

Kdo zastupuje „hegemona pravice“?

A vůbec, při volbě členů kontrolního výboru hrál „pár regionu“ (manželé Sokolovi) hlavní roli. Občanská demokratická strana, které se podařilo za čtyři roky spadnout z osmi mandátů na dva, k čemuž jí gratulujeme; totiž do funkce člena navrhla manžela Milady Sokolové, politologa a nynější hvězdu strany v parlamentních volbách Petra Sokola. Nedělejme si iluze, že by snad Petr Sokol byl pro radniční koalici nebezpečný, že by ve funkci něco zkontroloval. Přestože se mu nikdy nepodařilo být někam zvolen, přestože kandidoval mnohokrát skoro všude, tak touha po funkci je silná. Sokol ale do kontrolního výboru zvolen nebyl. Za jeho odmítnutím ze strany radniční koalice přitom zjevně byly pouze osobní spory s náměstkem Jiřím „Pévéčko“ Pospíšilem. Tedy opět spor, z jakého může mít slušný člověk jenom radost.

Nakonec ODS, aby nebyla ukřivděná, přece jen dostala možnost „svého člověka“ do kontrolního výboru. A navrhla svého člena, jistého Bořka Nagyho. Radniční tamtamy hovoří, že od radniční koalice dostali členové ODS pokyn „jsme ochotni Vám tam dát jedině Bořka, takže navrhněte Bořka“. Pár dnů po zvolení ale „Bořek“ vystoupil z ODS a podle všeho má blízko k hnutí Pévéčko náměstka Jiřího Pospíšila. V krajských volbách zase kandidoval za koalici Svobodných a Soukromníků.  Poměrně zbytečné boje, na to, že v kontrolním výboru o nic nejde. Mimochodem, kromě „hegemona pravice“, jak si ODS hrdě říká, nemá svého zástupce ve výboru ani tříčlenný Klub nezávislých zastupitelů, kteří se odtrhli od hnutí ANO 2011.

Střet zájmů, jaký by záviděl i Andrej Babiš

Když se podíváme na složení kontrolního výboru, že z jedenácti lidí je 6 nominováno koaličními stranami a nejméně tři další k nim mají svou činností, nebo někdy i nečinností, blízko. Nicméně i kdyby se všichni nominanti opozice stavěli na hlavu, koaliční mašinérii v kontrolním výboru nemají šanci přehlasovat.

Už na první pohled ale v seznamu členů zaráží dvě jména: radní Milada Galářová a Jana Halvadžievová. Při vší úctě k oběma dámám – v kontrolním výboru nemají co dělat. Zdůvodnění je jednoduché – jako členky Rady města, kterou by měl výbor kontrolovat, jsou v tak flagrantním střetu zájmů, jaký by záviděl i někdejší vicepremiér vlády Andrej Babiš.

Z podobného důvodu nemá smysl, aby v kontrolním výboru byla komunistka Eva Muchová. Od města totiž dostala post v dozorčí radě Domovní správy Prostějov, kde její členové dostávají nemalé odměny. Pokud je město jediným akcionářem Domovní správy a Rada města Prostějova tak rozhoduje v působnosti valné hromady Domovní správy, je rovněž ve střetu zájmů. Co kdyby na něco v kontrolním výboru přišla? Jediným usnesením rady může přijít o trafiku. Koalice to má dobře pojištěné.

V seznamu zaujme i jméno Tomáše Kotryse, advokáta, který zastupuje město ve sporu s Priorem o platnost smlouvy s Manthellanem, investorem, který plánuje postavit obchodní galerii na místě současného Společenského domu. Kotrys se přitom v tomto soudním řízení neštítil pomáhat si nepravdivými tvrzeními, lidově řečeno lhal. Co kdyby Kotrys, nominant Pospíšilova Pévéčka v kontrolním výboru začal něco dělat? Okamžitě by přišel o městský kšeft. A dost možná i o zastupování společnosti Haná press, za kterou jednal například ve sporu s opozičním zastupitelem Františkem Filoušem – proradniční plátek jej totiž označil za agenta Státní bezpečnosti. Zde ale Kotrys pochopil, že z tohoto svého klienta nevyseká: a raději s Filoušem dohodl smír.

 

reklama poutak

Soudný předseda by odstoupil

A reálná práce kontrolního výboru? Nulová. Pod koberec zametl kauzu mediálního poradce Pácla, kdy se vůbec „kontroloři“ nezabývali meritem věci. Podobně také kauzu jezdeckých kasáren.

Při jeho složení i dalších okolnostech se tomu nelze divit.

Kdo je za tuto situaci odpovědný? Předseda výboru Petr Kousal, „opoziční“ „politik“, jehož specialitou při jednáních zastupitelstva je odvádění pozornosti od závažných kauz k nepodstatným problémům – nejraději řeší kačenky v rybníce anebo to, že město neudržuje soukromý pozemek u jeho domu.

Nelze jej za situaci okolo kontrolního výboru vinit zcela – při této skladbě výbor ani nic dělat nemůže. Jenže každý slušný a soudný předseda by za těchto okolností odstoupil a dal najevo, že s takovým složením výboru nelze nic kontrolovat. Jenže Petr Kousal není ani jedno.

 

Jakub Čech

Další články