Lanýžové degustační menu

Kdo může a kdo nemůže vystoupit na zastupitelstvu v Prostějově

Kdo může a kdo nemůže vystoupit na zastupitelstvu v Prostějově

05. 06. 2016 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Každý plnoletý občan má právo vystoupit na zastupitelstvu svého města či obce. Ze zákona. Svého práva chce nyní využít tenisový boss Miroslav Černošek, nadmíru kontroverzní postava. V tom by nebylo nic tak pozoruhodného, kdyby mu Rada města nezařídila samostatný bod programu. Elitářství v prostějovské praxi.

Historický exkurz


Občan města starší 18 let či fyzická osoba, která má na území města nemovitost, může podle zákona o obcích na zastupitelstvech vystupovat. V dobách bývalého primátora Pišťáka ale dodržovat zákony zrovna ve zvyku nebylo – když v listopadu 2010, krátce po komunálních volbách, žádal občan Jan Navrátil vystoupit o problematice společenského sálu, dal o tom hlasovat. Miroslav Pišťák, který si to možná ani neuvědomoval, tím hůř, dal hlasovat: „Porušíme zákon nebo ne?"
Většina hlasů pro vystoupení se mezi zastupiteli nenašla, zastupitelé jednoznačně rozhodli, že porušovat zákon chtějí.
O necelých pět let později chtěl toho stejného využít architekt Jiří Zakopal, ten však chtěl hovořit o budově tzv. jezdeckých kasáren, která tou dobou ještě stála. Protože na program jednání nebyl přidán bod k tomuto tématu, přihlásil se k bodu „Dotazy a podněty členů zastupitelstva", který se v jiných městěch jmenuje „Různé".
„Ten bod má v názvu členy zastupitelstva, každý rozumný člověk přece ví, že pan Zakopal tam vystoupit nemůže, není členem zastupitelstva, nevím, čemu na tom nerozumíte," takto nějak, na první pohled možná logicky, argumentoval prostějovský náměstek primátora Jiří Pospíšil.
S odvoláním na jednací řád, který možnost občanů vystoupit k tomuto tématu nepřipouštěl, nedostal architekt Jiří Zakopal prostor. Jenže, zákon o obcích právo občana promluvit takto neomezuje.
A co si prostějovští zastupitelé napíšou do jednacího řádu, je úplně jedno. Jednací řád není a nemůže být nad zákon.
Opoziční zastupitel František Filouš se proto obrátil na Ministerstvo vnitra, aby prověřilo zákonnost jednacího řádu. Stalo se to, co čekal každý, kdo to jen trochu sleduje – omezení občanů vystoupit v některých otázkách je nezákonné. Ministerstvo zároveň doporučilo městu přijmout opatření k nápravě, což se stalo na podzim 2015. Vděk zastupiteli Filoušovi, že na věc upozornil? Žádný od městských vládců nebyl.
Závěr – občan může vystupovat, kdy se mu zlíbí a to i v bodech jako je „zahájení", „závěr" či „dotazy členů zastupitelstva".

Docent sportovního managementu může, architekt nesmí


Rozum stát však zůstává nad pozvánkou na jednání 6. června. Mezi body, které navrhuje schválit na program jednání Rada města, je také „Záležitosti Národního olympijského centra (ústní informace Doc. PhDr. Černoška, Ph.D.)".
Miroslav Černošek je vysoce kontroverzní postavou, je to sportovní manažer řady českých tenistů (například Petry Kvitové známé tím, že daně odvádí Monackému knížectví) a podnikatel napojený na veřejné rozpočty.
Nicméně je to občan jako každý jiný a jako takový má právo vystoupit na jednání zastupitelstva.
Odkdy si však může občan říct, jaké chce nebo nechce body projednávat? Nic proti, naopak by bylo velmi dobře, kdyby občan mohl nastolovat agendu. Ale může to dělat každý? Ne tak docela, když Jiří Zakopal chtěl mluvit o jezdeckých kasárnách a dokonce opozice požadovala věc projednat a předložila vlastní usnesení, koalice věc nezařadila na program.
Proč Rada města šije speciální bod namíru tomuto člověku, který navíc ani ve stavbě olympijského centra není klíčový?
Mají toto právo všichni občané?
Ptejme se našich zástupců.

Jakub Čech

Další články