Když člověka vypíská komunita, jsou všechno ostatní jen řeči
Znal jsem jednoho fotbalového trenéra. U nás na vesnici, nikam dál to nedotáhl. Měl s klubem…
21. 01. 2016 - 00:00
Sociální demokraté v kraji v uplynulých dnech odmítli, aby se na kandidátce pro krajské volby nacházelo jméno Aloise Mačáka. Na kandidátku jej vyslala prostějovská buňka sociální demokra-cie, krajská organizace se ale postavila razantně proti.
Dotáhl to až na prvního vicehejtmana Olomouckého kraje, a pak jeho kariéra ze dne na den skončila. Před pár týdny se ji s prostějovskou organizací ČSSD pokusil oživit; neúspěšně.
Alois Mačák se už po listopadovém převratu aktivně angažoval v Občanském fóru, a již v roce 1998 byl místostarostou Prostějova. Pak začala přímo ukázková kariéra politika, který současně zasedal v několika správních a dozorčích radách - Vodovody a kanalizace Prostějov, First Trans-port Lines, Domovní správa Prostějov, nebo Národní dům Prostějov o.p.s. - tam všude zanechal stopu, jak už to ostatně u vysokých regionálních politiků ve vztahu k městským akciovkám obvykle bývá. Tím se ovšem určitě nestal nějakou mimořádnou černou ovcí a sběratelem pozicí; našli bychom v regionu takové, kteří dělali předsedy představenstev a členy dozorčích rad ve výrazně násobném počtu městských firem, tře ba Ivana Kosatíka. Od roku 2004 sedí Mačák v Zastupitelstvu kraje a od roku 2008 na hejtmanství náměstkuje. V zásadě se jedná o klasický případ politika, který vzal své veřejné angažmá až příliš „profesionálně”, a před politickou kariérou vlastně ničím nebyl.
V polovině roku 2015 pak rozčeřila mediální vody regionu zpráva, že dva prostějovští sociální demokraté - Mačák a Pišťák - byli příjemci velmi vysokých částek od soukromých firem; bezprostředně poté oba odstoupili ze svých funkcí. Mačáka a Pišťáka v uplynulých letech platily čtyři soukromé firmy z Prostějova a Olomouce. Celkem šlo o 1,6 milionu korun. Nejštědřejší byla společnost DT – Výhybkárna a strojírna Prostějov, která na osobní účet Pišťáka poslala čtvrt milionu a Mačáka 1,1 milionu korun. Samotný tento akt jejich včasného odstoupení, u mnohých jiných i v dnešní době stále ještě neobvyklý, by si zasluhoval spíš úctu za uvědomění si chyby. Nebýt ovšem toho, co následovalo.„Poskytnutí daru se uskutečnilo v souladu se všemi příslušnými právními předpisy včetně jeho zveřejnění v takzvaném zákoně o střetu zájmu., chcete-li v mém majetkovém přiznání, které je veřejně přístupné. Dary byly řádně zdaněny a oznámeny Finančnímu úřadu v Prostějově. Tyto firmy, které mě chtěly podpořit, nedodávaly pro město Prostějov ani Olomoucký kraj jedinou zakázku a navíc tovylučuje i jejich samotný výrobní program,” snažil se Mačák obhájit neobhajitelné pro prostějovské re-gionální noviny. Uvedl také, že poskytnutý dar vrátí. Pak se ovšem stalo něco, co vyvrátilo i poslední zbytky pochybností. Mačák začal celke nepochopitelně pracovat ve Výhybkárně, která byla dosud jeho štědrým sponzorem. Kauze se podrobně věnovala Mladá Fronta Dnes a dary, které kromě něj přijímal i tehdejší starosta Prostějova, začal vyšetřovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Šéf představenst-va DT Výhybkárny Bedřich Grulich, taktéž radní za ČSSD, alespoň v dosavadních prohlášeních pro média prostor ke korupci neviděl; otázkou je, jestli jeho stranická příslušnost a politické angažmá nejsou samy o sobě odpovědí na otázku, proč výhybkárna sponzoruje PR regionálních politiků.
V předvánočním čase pak rozčeřila poklidné mediální vody zpráva, že Alois Mačák je prostějovskou organizací ČSSD nominován na kandidátku pro podzimní volby do Zastupitelstva Olomouckého kraje. O podporu svých prostějovských spolustraníků totiž nikdy nepřišel. Krajská ČSSD ale jeho návrat zatrhla a Mačák se nakonec na kandidátce neobjeví.V tuto chvíli se na první pohled zdá, že je kauza u konce; policie věc došetří po své linii a politická kariéra Pišťáka i Mačáka je definitivně u konce. Právě ale s ohledem na prostějovská specifika není závěr až tak jednoznačný: možnost vzniku nových účelových uskupení před dalšími volbami je v Prostějově natolik vysoká, že jisté není nikdy nic. Konec konců, příklad návratu komunistů na prostějovskou radnici pro minulých komunálních volbách hovoří za vše.
Prostějovská komunální politika je pro mnohé neuchopitelným fenoménem a její pověst dalece přesahuje hranice okresu. Vzájemné propletence stran dalece překračují běžný komunální standard. V Prostějově téměř neexistuje strana, která by ve svých řadách neměla přeběhlíka z jiné strany; před komunálními volbami například vzniklo prapodivné uskupení Pévéčko, které (i svoje překvapivé personální obsazení) dostalo ze hry Občanskou demokratickou stranu a po 25 letech vrátilo v rámci koalice na prostějovskou radnici komunisty. Proti tomu se v regionu zdvihla vlna odporu, na sociálních sítích začaly jako houby po dešti růst aktivistické stránky protestující proti podivné koalici, a po necelém roce existence se koalice otřásala v zákla-dech; starosta Pišťák byl spolu s Aloisem Mačákem příjemcem štědrých darů od firem, které měly potenciál ovlivňovat komunální politiku a veřejné zakázky, jakkoli oba přistižení aktéři tvrdili a tvrdí opak.
-ms-
Znal jsem jednoho fotbalového trenéra. U nás na vesnici, nikam dál to nedotáhl. Měl s klubem…
Poslední ročník festivalu Zahrada, který skončil především kvůli konfliktu s prodejci ve stáncích…
Veřejná image odborníka na oblast školství, kterou si mladší z Klausů dlouhá léta pečlivě a…
Jedno z takových těch cinklých "témat" posledních let je otázka České televize, která jakože…
Taková sestava milionářů, jaká se sešla na Business plese, se jen tak nevidí. Když došlo na…
Zahrádkářská kolonie na Nových sadech nadále jitří emoce ve městě, a je to dobře, protože se naplno…