Lanýžové degustační menu

Seriál Komunální volby 2018: Mohelnice v rozkladu

Seriál Komunální volby 2018: Mohelnice v rozkladu

11. 06. 2018 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Vážení čtenáři, až do komunálních voleb Vám budeme na straně 8 pravidelně přinášet seriál, který mapuje politickou situaci v jednotlivých městech a obcích Olomouckého kraje a okresu Kroměříž. Jaká vládla v posledních čtyřech letech koalice? Co se jí povedlo a co ne? Jaké nové subjekty se mezitím na scéně objevily? Mají šanci změnit zaběhané pořádky? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět. Seriál o komunálních volbách tentokrát pokračuje v Mohelnici.

Foto: Starosta Mohelnice Kuba. Podle opozice se vyžívá v moci. Tu mu volby v roce 2014 nandaly vrchovatě. Loni chtěl svůj mohelnický úspěch přetavit i v angažmá na kraji, to se mu ale nepovedlo a za sdružení Občané pro Olomoucký kraj – Volba OK nepostoupil. Byl to již třetí subjekt od roku 2012, za který Kuba kandidoval.

luneta banner

Komunální volby v roce 2014 přinesly do zastupitelstva města Mohelnice značné uklidnění. Je to dáno především tím, že vítěz přechozích voleb, Nezávislí, výrazně ztratil a získal pouze tři křesla oproti původním sedmi. Poté, co se do zastupitelstva nedostala nejhlasitější (kdyby se měřila intenzita hluku) opoziční zastupitelka Ing. Martina Jeřábková, a poté co lídryně dlouholeté opozice proti ODS, Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová odmítla složit slib zastupitele, stalo se torzo skupiny Nezávislí základem opozice i proti nově vzniklé koalici.
Koalice vznikla na bázi vítěze voleb, sdružení Mohelnická demokracie, hnutí ANO 2011, TOP 09 a KDU-ČSL, která dohromady disponovala 16 hlasy z 21. Po čase z koalice vystoupila TOP 09, kterou v městské radě zastupoval Antonín Navrátil, v předchozím volebním období jeden ze starostů Mohelnice. Torzo koalice pak znamenalo de facto neomezenou moc pro starostu města. Když k tomu připočteme, že ani kontrolní orgány neřídí opozice (Kontrolní výbor i Finanční výbor zastupitelstva vedou členové Mohelnické demokracie), jedná se o neobvykle koncentrovanou moc do rukou jedné strany, prakticky však jedné osoby, Pavla Kuby.

Tradiční strany na ústupu
Do zastupitelstva města Mohelnice kandidovalo v roce 2014 deset subjektů, ale do zastupitelstva se jich probojovalo jen šest. Poprvé v novodobé historii se do zastupitelstva nedostal zástupce ODS, ačkoli ODS řídila mohelnickou radnici 16 let. Rovněž ČSSD se do zastupitelstva nedostala, protože se zmítá ve vnitrostranických přenicích. Část členů byla vyloučena, někteří z ČSSD odešli, a tato část založila nové uskupení Mohelnická demokracie, spolu s ne nepodstatným počtem nezávislých osob.

Investice, ale jak?
Nelze pochybovat o tom, že se v Mohelnici v posledních osmi letech hodně buduje – investuje. Řada komunikací byla opravena, vznikla nová parkoviště, ale najde se nemalá skupina občanů, která výstavbu kritizuje. Jedni hovoří o širokých chodnících a úzkých komunikacích pro automobilovou dopravu, druzí kritizují nebezpečné jednosměrné cyklostezky. Chaotické investice, které uzavírají tu jednu část města, později druhou, způsobují velké obtíže živnostníkům, kteří krachují. "Když má ale na druhou stranu město možnost zachránit městskou restauraci – kavárnu, raději ji starosta Kuba pronajme řetězci s drogistickým zboží," říká jeden z občanů Mohelnice dostázaný redakcí.

Boj za píár a svobodný tisk
Po žhářském útoku v březnu 2016 na vydavatele novin Mohelnicko, které mnohdy analyzovaly rozhodnutí radnice a byly trnem v oku starostu města, přestaly vycházet. Kritické články se nyní občas objevují na wevbových stránkách vmohelnici.cz, obecně ale v Mohelnici mediální sféra značně utrpěla. Co by na centrální úrovní způsobilo aféru prvního řádu, je v regionu dokonale skryto. Minulost ale již několikrát potvrdila, že výsledky komunálních voleb v Mohelnici jsou značně odlišné od voleb celostátních. Například ČSSD neuměla nikdy v Mohelnici využít v komunálních volbách svůj potenciál z voleb celostátních a v posledních volbách skončila pod 5% hranicí, nutnou pro vstup do zastupitelstva. Stejně tak ODS, která dokonce čtyři volební období ovládala mohelnickou radnici se v posledních volbách do zastupitelstva ani neprobojovala.
Každopádně volební výsledek, kdy jeden politický subjekt, v tomto případě sdružení Mohelnická demokracie, získá v zastupitelstvu tak výraznou převahu, se jeví na škodu.

Celá tematická strana k mohelnické situaci ve vydání 7.6.2018
Vlastimil Blaťák

Další články