Lanýžové degustační menu

Komentář: Pospíšilizace veřejné politiky aneb cesta do ticha

Komentář: Pospíšilizace veřejné politiky aneb cesta do ticha

19. 01. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Vlastně by se dal tento text snadno spárovat s tolika českými a moravskými městy, že je zbytečné být konkrétní a mluvit jen o tom jednom. V našich regionech jsme totiž dospěli do tak zoufalého stavu správy veřejných věcí, že je zbytečné o tom možná i jen mluvit. Každý už o těch panáčcích přece slyšel, každý si o nich myslí svoje, ale stejně se nic nezmění. Možná i proto, že celostátní média nejeví o regionální problematiku v tomto smyslu zájem.

Je proto vcelku zbytečné jmenovat jednoho politika v jednom městě; jedná se o obecnější jev. Všichni ti, kteří se ještě před několika málo lety uplatnili například jako vedoucí Socialistického svazu mládeže, ne- li hůř, neměli po listopadu žádné morální zábrany vstupovat i do pravicových stran a když jsme je vyhodili oknem, vrátili se dveřmi. Někteří z nich kolem sebe dokonce budovali image a aureolu tak mocných, že by si snad nebohý občan vybavil pro srovnání jedině samotného dona Corleona.

Jenže mezi donem Corleonem a regionálními vládci je jeden podstatný rozdíl: Corleone totiž svůj kšeft vybudoval na reálných ekonomických hodnotách olivového oleje. Místní skupinky politiků si ale samy sobě v nějakém podnikání často nevydělaly ani na tužku, a proto se jejich snaha o "moc a postavení" jeví spíš směšnou. Nebránilo jim to zacházet s lecčíms: Hanácký Večerník má například částečně už zdokumentováno, a částečně na zdokumentování ještě pracuje například to, jak se dělají na Hané volby: to si takhle městská akciovka čtvrt roku před komunálními volbami objedná u nějaké spřátelené reklamky třeba polep dvou set aut. Ta auta nikdy nikdo neviděl, ale za tu hromadu peněz se tisknou volební billboardy, aniž by se o tom transparentní účty cokoliv dozvěděly. Část z toho odteče jako všimné.

A tak je to se vším: chceš- li v regionu podnikat - a chceš- li podnikat úspěšně -, bude nutné vyjádřit svou "úctu" třeba určitému konkrétnímu náměstkovi. Jak příšerně zvrácený je to systém, a jak neuvěřitelně daleko má ke zločinné sice, ale přece jen obdivuhodně férové literární říši dona Corleona, je nasnadě. Jenže dona Corleona nedokázali ani zastřelit, natož odvolat - jeho moc totiž nestála na vodě.

Regionální politiky odvolat lze. Stačí k tomu jen pár nelhostejných lidí a jedny volby. To je absolutně všechno, co je třeba udělat. Jakkoli nepochybujeme o tom, že dobře placené místečko ředitele nějaké městské akciovky se pro ně i po vykroužkování najde vždycky. I to je ale věc času - hlavu vzhůru, přátelé.

Vlastimil Blaťák

Další články