Olomoucký arcibiskup předsedou České biskupské konference
Ve zkráceném plenárním zasedání byl včera v Olomouci zvolen předseda České biskupské konference.…
18. 05. 2015 - 00:00
Historická událost, která zanechala hlubokou stopu ve všech účastnících a zároveň byla požehnáním pro rozvoj aktivit v sociální oblasti – tak hodnotí návštěvu Matky Terezy v Olomouci hlavní organizátor Josef Kořenek. Světoznámá indická řeholnice albánského původu zavítala na Moravu 17. května 1990.
Během jednodenní návštěvy Olomouce, do níž Matka Tereza přiletěla vrtulníkem ministerstva vnitra v rámci svého pobytu v tehdejším Československu, navštívila zakladatelka řádu Misionářek lásky katedrálu. Setkala se zde nejen s tehdejším olomouckým arcibiskupem Františkem Vaňákem, na jehož pozvání město navštívila, ale také se zástupem věřících a dalších lidí, kteří prostorný dóm zcela zaplnili. V katedrále přednesla Matka Tereza své poselství o postoji k chudým a poté přešla na nedalekou faru, kde ji provázel farář katedrální farnosti dr. P. Leopold Dýmal. Jak vzpomíná hlavní organizátor této události a tehdejší student Josef Kořenek, základy této návštěvy byly položeny ještě za socialismu. „Vyměnil jsem si tehdy s Matkou Terezou několik dopisů, jejichž obsahem byla otázka možnosti působení sester Matky Terezy v tehdejším Československu,“ říká Kořenek. S obsahem dopisů prý posléze seznámil i arcibiskupa Vaňáka, který chtěl indickou řeholnici do své diecéze pozvat. „Když jsme se dozvěděli, že Matka Tereza je právě v Čadci na Slovensku, pan arcibiskup Vaňák mne pověřil, abych se za ní s naší dosavadní korespondencí vypravil a nabídl jí setkání v Olomouci,“ říká Kořenek, který zde ve stejné době zakládal Vysokoškolské katolické hnutí. Do Čadce se vypravil společně se světícím biskupem Josefem Hrdličkou. „S Matkou Terezou a dalšími asi třemi sestrami jsme se nejprve společně modlili. Matka Tereza si pak prohlédla naši korespondenci, pokývala hlavou a začali jsme prakticky řešit, kdy se může v Olomouci zastavit,“ ohlíží se za čtvrt století starou událostí
Kořenek. Jednalo se podle něj o jednu z největších akcí té doby, na níž se zásadním způsobem podíleli studenti. „Návštěva byla připravovaná doslova ze dne na den, po nocích jsme vyráběli plakáty, letáčky i velké postery, aby olomoučtí obyvatelé i studenti o návštěvě věděli a mohli se jít osobně s Matkou Terezou pozdravit a setkat. Dómský farář P. Dýmal mě ve všech krocích podporoval a sestrám také nabídl část prostor,“ vzpomíná Kořenek a uzavírá: „Tato historická návštěva blahoslavené Matky Terezy nejen zanechala hlubokou stopu ve všech, kteří se s ní mohli setkat, ale domnívám se, že to bylo požehnání pro rozvoj dalších aktivit na sociálním poli v Olomouci.“
-vb-
Ve zkráceném plenárním zasedání byl včera v Olomouci zvolen předseda České biskupské konference.…
Až do 12. května probíhá v Olomouci sedmý ročník Paschalie Olomucensie. Vlajkovou lodí projektu je…
28. listopadu 2018 se bude v ČR poprvé slavit Červená středa; den, kdy chceme myslet na…
Prožít adventní sobotu ve slavnostně vyzdobených sálech nebo si vyslechnout koncert, který…
Unikátní gotický kostel leží v původním církevním obvodu, kde se dál nachází či nacházela kaple…
Do Noci kostelů, která letos připadá na 25. května a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním…