Zde může být vaše reklama.

5 největších selhání prostějovských radních v roce 2016

5 největších selhání prostějovských radních v roce 2016

01. 01. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Čas přelomu roku je časem rekapitulace roku odcházejícího. Hanácký Večerník sestavil shrnutí pěti zajímavých pochybení a selhání prostějovských komunálních politiků. Budou v roce 2017 spravovat město lépe nebo konečně na radnici skončí? Uvidíme.

1. chyba: Změna územního plánu jde na ruku developerovi

Na jaře uplynulého roku 2016 schválili prostějovští zastupitelé změnu územního plánu v části pozemků současného kascentra, kulturního a společenského centra. Jde například o to, že se ruší povinný podíl zastavěnosti ploch z maximálních 75 % tak, že místo může být zastavěno celé. Investor – společnost Manthellan olomouckého podnikatele Richarda Morávka může snadněji stavět podzemní garáže. To naráželo na nesouhlas místních, kteří varovali před vysokou spodní vodou a upozorňovali na možná nebezpečí pro okolní stavby. Koaliční většina zastupitelů přesto námitky občanů zamítla a protlačila změnu územního plánu, která velmi pomůže developerovi.

2. chyba: Firma prostějovské primátorky Raškové léta porušovala zákon

V červenci 2016 Hanácký Večerník odhalil, že firma spoluvlastněná prostějovskou sociálně demokratickou primátorkou Alenou Raškovou roky porušovala zákon o účetnictví a nezveřejňovala účetní závěrky v obchodním rejstříku. Po našem zjištění problém napravila, ovšem ne tak docela a dokumenty stále byly v rozporu s platnými předpisy.

hvrek

3. chyba: Pozemky úředníka Janečka

Na podzim schválili zastupitelé výkup pozemků u Brněnské ulice v Prostějově od úředníka prostějovské radnice Kamila Janečka. Pikantní na celé věci ovšem je, že původní majitel pozemky nabízel před lety městu za zlomek ceny za kterou to město nakonec koupilo od úředníka. Janeček přitom jako úředník odboru rozvoje a investic věděl, jaké město má s pozemky plány. Na transakci vydělal přes čtyři miliony korun, na radnici skončil na základě dohody.

4. chyba: Primátorka neřeší aféry tajemníka Baláše

Tajemník prostějovského magistrátu Lubomír Baláš sedm let porušoval zákon o střetu zájmů, jindy zase zapomněl na lhůtu a kromě toho nemá platná povolení zaměstnavatele k „brigádám“, které ve volném  čase vykonává, například trafiku ve Vodovodech a kanalizacích. Kromě toho radním zatajil důležitá fakta v kauze Manthellan a k zaměstnancům se chová poněkud nestandardně. Stojí i za pochybnými výběrovými řízeními z minulosti. Zkrátka, materiálů na odvolání více než dost. Primátorka Alena Rašková se k tomu ale nevyjadřuje, k odvolání ani k jinému řešení se stále nemá, přitom ji k tomu už vyzvala politická opozice. Shrnutí jeho kauz Hanácký Večerník odeslal Sdružení tajemníků.

5. chyba: Radním je jedno, že městský právník lže u soudu

Město se ve sporu o platnost smlouvy s developerem Manthellanem nechalo zastupovat prostějovským advokátem Tomášem Kotrysem, který v komunálních volbách kandidoval za Pospíšilovo hnutí Pévéčko. Kotrys u soudu lhal, a i když mu opoziční zastupitelé e-mailem vysvětlili, jak se věci mají, na lži v podstatě setrval. Problematika se několikrát řešila na jednání zastupitelstva  a radní se vyjádřili v tom smyslu, že u soudu je přece běžné lhát a bůhvíjak to vlastně s Kotrysovou lží bylo.

 

Jakub Čech

Další články